Aktywność ruchowa wspiera rozwój dzieci na wielu płaszczyznach. Pozwala stymulować ich motorykę dużą, a co za tym idzie m.in. zmysł równowagi, koordynację ruchową i zręczność. Poza tym pozwala zadbać o zdrowie maluchów (szczególnie, jeśli będziemy planować zabawy na dworze), a także zacieśniać więzy rodzinne. Nic bowiem nie zbliża do siebie maluchów i ich rodziców tak jak robienie czegoś razem i radość z tego. Jeśli brakuje Wam pomysłów lub chcecie poznać nowe możliwości, poniżej przedstawiamy 5 propozycji zabaw ruchowych, które pokocha każde dziecko!
Zabawki naturalne dla dzieci - Blog
W rozwoju dziecka możemy wskazać na kilka kroków (lub kamieni) milowych. Ich osiąganie oznacza wejście przez nasze pociechy na kolejne etapy rozwoju. Na podstawie wspomnianych kamieni milowych lekarze mogą ocenić, czy stan psychofizyczny dziecka jest dobry. W poniższym tekście omówimy poszczególne, kluczowe etapy w życiu dziecka i wskażemy, które zabawki będą wspierać ich osiąganie.
Dzieci naśladują dorosłych. To jasne i zrozumiałe chyba dla każdego rodzica, dlatego też chętnie pozwalamy naszym pociechom od najmłodszych lat pomagać przy różnych domowych obowiązkach. Spora część dzieci chce jednak nie tylko razem z nami gotować, wstawiać pranie czy sprzątać. Często chcą też, tak jak tata lub mama, naprawiać zepsute rzeczy czy wspólnie majsterkować. Zestaw stolarski składający się z półprofesjonalnych narzędzi będzie wiec doskonałym prezentem dla nieco starszego już przedszkolaka.
Wśród dziecięcych zabawek specjalne miejsce zajmuje przytulanka. Towarzyszy ona w zabawie, ale też podczas snu czy spacerów. Niektóre dzieci zabierają je także do przedszkola, dzięki czemu czują się tam bezpieczniej. Przytulanka często zostaje z dzieckiem na dłużej, dlatego warto zastanowić się, na co zwrócić uwagę, wybierając jedną z nich, szczególnie jeśli ma to być pierwsza tego rodzaju zabawka.
Jesteśmy pewni, że jesteś bardzo świadomym rodzicem i nieustannie dokładasz wszelkich starań, by dzieciństwo Twojego malucha było jak najbardziej magiczne. Jesteśmy również przekonani, że zdajesz sobie sprawę z tego, że rozrywka stanowi istotny element prawidłowego rozwoju najmłodszych członków rodziny. Wiemy wreszcie, że szukasz sposobów na to, by wybierane przez Ciebie zabawki dla dzieci pozwoliły również na rozwój umiejętności, kreatywności czy wyobraźni. Z bogatą ofertą naszego sklepu internetowego osiągniesz wszystkie oczekiwane rezultaty - sprawdź sam, jakie ruchome propozycje przygotowaliśmy dla Twojego syna lub córki!
Guma do skakania – kto z nas nie pamięta jej z czasów dzieciństwa? Towarzyszka wielu zabaw, uniwersalna (i do wyznaczania terytorium, i wiązania pojmanych na kradzieży ulubionej czekoladki „bandytów”) oraz ponadczasowa (bo bawią się nią dzieci i dzisiaj). Najwyższy czas, by poświęcić parę chwil na przypomnienie, jak ciekawe zabawy można tworzyć właśnie dzięki gumie.
Powiedzmy sobie wprost – jesienna aura nie dla wszystkich jest ulubioną porą na długie spacery. Często kojarzy się (zresztą nie bez powodu) z deszczową i pochmurną pogodą, podczas której czas spędzamy pośród czterech ścian. Może najwyższa pora, by spróbować poszukać dobrych stron tego sezonu? Spacery pod kolorowymi od liści drzewami, robienie ludzików z kasztanów, szukanie jeży budujących domy na zimę… Podobno nie ma złej pogody, są tylko… złe ubrania. Odpowiednia odzież pozwoli dzieciom czerpać więcej radości ze spacerów – także w chłodniejsze dni.
Dołączenia dziecka do grona przedszkolaków to ważne wydarzenie dla niego i dla rodziców. Po przejściu procesu zapisania dziecka do przedszkola pojawia się kwestia wyprawki. Przy jej kompletowaniu przydatnymi może okazać się kilka sugestii.
Opowiadanie bajek to przede wszystkim czas poświęcony dziecku. Te kilka chwil spędzonych sam na sam z dzieckiem, kiedy rodzic jest do wyłącznej dyspozycji malucha, buduje silną więź emocjonalną między opowiadającym a zasłuchaną pociechą. Podczas opowiadania bajki można się przytulać, być bardzo blisko siebie i tylko dla siebie. Można też trzymać w ramionach ulubioną lalkę szmacianą, która take może uczestniczyć jako "słuchacz" w rodzinnym rytuale. Wspólnie spędzony czas służy budowaniu więzi emocjonalnej i pozostaje na długo w pamięci obu stron. Warto wtedy zadbać o odpowiedni nastrój, może zapalić święcę. Kiedy wyobrazimy sobie babcię czy dziadka siedzącego w fotelu przed kominkiem opowiadającego baśnie i nas, którzy wpatrzeni w ogień słuchamy opowieści, to już jedną nogą jesteśmy w świecie baśni.
Dzieci uwielbiają bajki. Zarówno te opowiadane przez panią w przedszkolu, jak i te szeptane do ucha przed zaśnięciem, są niezwykle ważnym elementem dziecięcego świata. Dzięki nim nasze pociechy rozwijają swoją wyobraźnię, oswajają się z tym, co nieznane i dzięki temu próbują stawić czoła swoim dziecięcym strachom. Opowiadanie baśni i bajek jest dla dzieci tak samo ważne jak bieganie za piłką, kołysanie do snu szmacianej lalki czy zabawa z rówieśnikami. Dlaczego warto opowiadać dzieciom bajki? Co daje im przebywanie w świecie fantazji wśród swoich ulubionych bajkowych bohaterów?
Na pewno chcą Państwo zapewniać swoim maluchom wszystko, co najlepsze. Jako rodzic nie tylko dbacie o komfortowe warunki snu, zdrowe odżywianie czy możliwość rozwoju pasji od małego, ale również zależy Wam na tym, by pierwsze lata życia mijały beztrosko i bezpiecznie. Staranie wybieracie więc bez wątpienia różnego rodzaju akcesoria stworzone z myślą o najmłodszych, a także przedmioty służące im do rozrywki. Pomagamy Państwu w tym trudnym zadaniu, proponując ekologiczne zabawki drewniane dla dzieci, w które mogą się Państwo zaopatrzyć w naszym sklepie internetowym. Dostępne produkty powstają z naturalnych materiałów w ramach prac ręcznych w Polsce, a tworzą je pasjonaci spełniania dziecięcych marzeń i rozwijania ich wyobraźni. Czego więcej można chcieć dla swojej pociechy?
Aby dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób, oprócz zaspokajania jego podstawowych potrzeb musimy pamiętać, aby mogło się po prostu bawić. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym sprawa jest o tyle prosta, że nie są oni jeszcze uczniami, którzy nad książkami spędzają większą część dnia. W przedszkolu jest czas zarówno na naukę, jak i na zabawę, które umiejętnie ze sobą połączone przynoszą wspaniałe rezultaty. Dlatego tak ważnym miejscem jest zabawa w ruchu w przedszkolnym ogródku, do którego mali przedszkolacy powinni zaglądać jak najczęściej. Wbrew pozorom ta niewielka powierzchnia do zabawy na świeżym powietrzu staje się bardzo ważnym miejscem nauki, zabawy i wychowania.
Kreatywność to nieodłączna cecha każdego dziecka. Ale tę kreatywność trzeba w dziecku pielęgnować jak ogrodnik pielęgnuje rośliny. To od nas rodziców zależy, czy dziecko rozwinie w sobie ten twórczy potencjał, czy damy mu szanse na odkrywanie i tworzenie. Nasze decyzje, związane z codziennym funkcjonowaniem, mogą pomóc lub zaszkodzić w rozwijaniu tej cechy. To my decydujemy, w jakim stopniu pozwalamy naszym maluchom na poszukiwanie nowych rozwiązań. W czasach, w których żyjemy twórczość jest coraz bardziej poszukiwaną cechą przez pracodawców a jednoczenie decyduje o jakości naszego życia i naszej satysfakcji z niego. Wiadomo przecież, że to jedna z ważnych potrzeb człowieka a nie zawsze należycie zadbana i uszanowana.
Dziecięcy świat zabaw mieni się od różnorodności kolorowych książek, bujanych koników, lalek i misiów, klocków, układanek i puzzli. Dzięki temu nasze dzieci mają możliwość pobudzać swoją kreatywność i ciągle na nowo odkrywać świat. Układanki i puzzle zajmują szczególne miejsce w zdobywaniu nowych, dziecięcych umiejętności. Dzięki nim nasze pociechy rozwijają swoje zdolności manualne, pobudzają wyobraźnię i odkrywają coraz to nowe sposoby zabawy. Sklepowe półki uginają się pod ciężarem przeróżnych układanek, kolorowych i tych bardziej stonowanych, małych i dużych, plastikowych i drewnianych. Każde z nich znajdą swoich zwolenników, ale my dzisiaj zastanówmy się, dlaczego drewniane układanki są lepsze od tych plastikowych.
Czas poświęcony dziecku sprzyja rozwojowi i kreatywności malucha. To nie tylko wspólna zabawa i nauka, ale też podtrzymywanie więzi i wzmacnianie bliskości. To sygnał wysyłany do dziecka, że wierzymy w jego umiejętności i nie wahamy się przed powierzeniem mu odpowiedzialnych zadań. Takim zadaniem może być przygotowywanie posiłków, gdzie dziecko, angażując się we wspólne prace, nauczy się więcej niż z niejednej książki, a wspólnie spędzony czas wzmocni jego poczucie własnej wartości. Od czego powinniśmy zacząć wspólne „kucharzenie”? Jakie posiłki możemy przygotować wspólnie z dzieckiem?
Zabawa może przyjmować różne formy. Doskonale wiemy, że w jej trakcie dzieci uczą się wielu przydatnych zachowań. Jednak czy jest możliwa taka zabawa, która rozwijałaby u nich empatię i wrażliwość? Świetną okazją do lekcji czułości względem drugiego człowieka jest zabawa z odgrywaniem ról. Więcej na jej temat mówimy w poniższym tekście.
Niewiele rzeczy może sprawić dziecku tyle radości i satysfakcji, co jazda na rowerze. Opanowanie jej niektórym przychodzi z łatwością, z kolei dla innych jest to trudne zadanie, które wiąże się z upadkami i metrami zużytego plastra. Jednak dla każdego małego człowieka pierwsze samodzielne przejażdżki są ważnym momentem rozwoju. Jak towarzyszyć dziecku w nauce jazdy? Co robić, by je wspierać? Jak reagować na upadki? O tym w dzisiejszym artykule.
Dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka istotne jest kształtowanie u niego koordynacji sensorycznej. Jeszcze ważniejsze staje się to w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami - pociechy potrzebują wówczas odpowiedniej stymulacji, aby pobudzać swoje zmysły do działania.
Wspólne wykonywanie zabawek razem z dzieckiem to okazja do wzmacniania więzi z nim, a także sposób na rozwijanie jego umiejętności i kreatywności. Zabawki, które powstały przy współpracy z rodzicem to dodatkowa satysfakcja, że udało się coś zrobić razem.
Nie od dziś wiadomo, że wyobraźnia dzieci nie zna granic. Zabawkami dla nich mogą być nie tylko te przedmioty, którym z góry my - dorośli - przypisujemy taką funkcję.