Dlaczego warto opowiadać dzieciom bajki? cz. 2

0
Dlaczego warto opowiadać dzieciom bajki? cz. 2

 

Wspólny czas

Opowiadanie bajek to przede wszystkim czas poświęcony dziecku. Te kilka chwil spędzonych sam na sam z dzieckiem, kiedy rodzic jest do wyłącznej dyspozycji malucha, buduje silną więź emocjonalną między opowiadającym a zasłuchaną pociechą. Podczas opowiadania bajki można się przytulać, być bardzo blisko siebie i tylko dla siebie. Można też trzymać w ramionach ulubioną lalkę szmacianą, która take może uczestniczyć jako "słuchacz" w rodzinnym rytuale. Wspólnie spędzony czas służy budowaniu więzi emocjonalnej i pozostaje na długo w pamięci obu stron. Warto wtedy zadbać o odpowiedni nastrój, może zapalić święcę. Kiedy wyobrazimy sobie babcię czy dziadka siedzącego w fotelu przed kominkiem opowiadającego baśnie i nas, którzy wpatrzeni w ogień słuchamy opowieści, to już jedną nogą jesteśmy w świecie baśni.

Kto ma opowiedzieć dziecku baśń? Mama, tata czy telewizor?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że niekiedy po całym dniu, kiedy jesteśmy zmęczeni, nie jest łatwo zmobilizować się i poświęcić dziecku jeszcze ten czas dla niego. Ale niezwykle ważne jest, by to właśnie mama czy tata byli tymi, którzy opowiedzą baśń, a nie telewizor czy inne urządzenie. Mimo, że i oni czekają już na swoje happy hours, kiedy dzieci już zasną. Uwierzcie, kiedyś zatęsknicie za tymi czasami, kiedy mogliście opowiedzieć dziecku baśń o smoku, królewnie i dzielnym rycerzu, a dziecko nie tylko chciało nas słuchać, ale i spijało z naszych ust każde słowo, ponieważ bardzo potrzebowało baśni, która w tym wieku była zdrowym i najlepszym pokarmem dla jego duszy. Kiedy puszczamy dzieciom bajki z telewizji, to tak jakbyśmy im dawali zamiast zdrowego, pożywnego jedzenia przyrządzonego z miłością właśnie dla mojego dziecka, jakąś nieokreśloną papkę przyrządzoną głównie przez maszyny z nie wiadomo tak naprawdę jakim składem i działaniem.

Przy wyborze baśni i bajek warto odwoływać się do tych starych, ludowych. Niejednokrotnie niosą one w sobie zaskakującą głębię przekazu, którą dorosły odkrywa stopniowo, często za którymś razem. Opowiadając baśnie dzieciom codziennie w Przedszkolu Ziarenko, niejednokrotnie zdarzało się, że przy którymś, kolejnym razie, kiedy znam baśń już na pamięć, odkrywałem coraz to nowe głębsze znaczenia i możliwości interpretacji. Oczywiście nie jest potrzebne, by się z dziećmi nimi dzielić, ale z pewnością warto wybierać te ludowe, stare.

O zaletach opowiadania bajek dzieciom nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Odgrywają one istotną rolę w budowaniu tożsamości malucha, rozwijaniu jego zdolności emocjonalnych i poznawczych, pozostają w pamięci małego człowieka do końca życia. Warto stworzyć dziecku atmosferę przyjazną dla zagłębiania się w bajkowe światy, tak by wspólne spędzanie czasu w ten sposób stało się codziennym rytuałem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl