Idea sklepu

 

Kiedyś w przedszkolu, kiedy rzeźbiłem przy dzieciach konika. Jak zwykle w takim czasie przypatrywało się temu kilkoro dzieci, inne brały ścinki i trociny drewniane do garnków i gotowały zupę. Przyszedł pięcioletni Maciek i zapytał: 
- Co robisz ? Rzeczywiście, jeszcze nie było widać co powstanie, dopiero zaczynałem a w rękach miałem kawałek klocka. 
- Rzeźbię konika - odpowiedziałem zagłębiając nóż w drewnie. Kolejny duży ścinek drewna spadł na podłogę a chwilę po tym stał się już marchewką czy pietruszką w gotującym się garnuszku. 
- Ale gdzie jest ten konik? dopytywał Maciek. Trochę zaskoczony tym pytaniem powiedziałem zgodnie z prawdą:
- Tu, w tym klocku, ale trzeba ściągnąć tylko to drewno, które nie jest potrzebne i go zasłania. Chwilę zajęło zanim odpowiedź doszła do Maćka, ale kiedy to się już stało jego oczy stały się ze dwa razy większe i z ogromnym entuzjazmem w głosie wykrzyknął podekscytowany chwytając w ręce inny klocek drewna: 
- To może tu, w środku jest tygrysek ?!?!?!?!

    W drewnie już od dawna lubiłem robić, ale i entuzjazm Maćka w odkrywaniu tego, co może się znajdować w kawałku drewna pozostał mi do dziś, mimo, że Maciek jest już pewnie po maturze. 
    Na początku w przydomowym warsztaciku, powstawały zabawki dla mojej czwórki dzieci i tych z przedszkola. Ono z czasem się rozrastało i powstała nieduża stolarnia, która pracowała na potrzeby przedszkola. Dzięki temu wiemy, że zabawki, które dajemy dzieciom są bezpieczne. 

    Dzieci przedszkolne odwdzięczają się nam do dziś testowaniem zabawek, pokazywaniem czy podpowiadaniem nam co jest tym co lubią, czego potrzebują, co jest w stanie przetrwać próbę czasu i dziecięcych eksperymentów. Codziennie pokazują nam, że te najprostsze zabawki sprawdzają się najlepiej. Dlaczego...???

    Jak to się dzieje, że jako małe dzieci jesteśmy przepełnieni fantazją? Nasza kreatywność i wyobraźnia nie ma wtedy granic, a potem kiedy stajemy się dorośli trudniej nam wybić się z utartych kolein myślenia? Może i zabawki, którymi w dzieciństwie się otaczamy też mają wpływ na nasze myślenie? Co się dzieje kiedy dziecko dostaje zabawkę pełną szczegółów? Zwykle jest zachwycone pierwszym, mocnym efektem ale tylko na początku, potem jednak jej forma zaczyna uwierać niezwykle żywą i twórczą fantazję małego dziecka jak za ciasny sweterek i często bywa tak, że dość szybko ląduje w kącie. W dzieciach jest ogromna potrzeba twórczej zabawy, która chce świat przekształcać, budować, zmieniać, stwarzać, i realizują ją zarówno w swoim otoczeniu jak i w wyobraźni. To właśnie wtedy, kiedy wiórek drewna staje się marchewką czy selerem a prosty klocek telefonem czy samochodem, dziecko najlepiej pielęgnuje swoją twórczą fantazję, która zapewne w większym stopniu zadecyduje o jakości jego dorosłego życia niż ilość pieniędzy, którą będzie dysponował. 
 
Nasze zabawki powstają po to, by Państwa dzieci były bogate w fantazję a ich dzieciństwo królewskim ogrodem zabaw, do którego wracać będą, jak do rodzinnego domu, przez całe dorosłe życie.  

 


Paweł Borodziuk

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl