Jak rozwijać zdolności manualne dziecka?

0
Jak rozwijać zdolności manualne dziecka?

Dzięki dłoniom możemy pisać, rysować, malować. To przy ich pomocy możemy tworzyć piękne opowiadania i kolorowe obrazy, a tym samym dawać innym i sobie samym radość. Zdolności manualne, bo o nich mowa, to na początku dziecięcej drogi zaciskanie paluszków na grzechotce i niezdarne bazgranie po kartce papieru. Dopiero z czasem małe rączki nabierają wprawy i umieją narysować w zeszycie pierwsze szlaczki i litery. Co możemy zrobić, by pomóc naszym maluchom te zdolności rozwijać? Jak w umiejętny sposób zaszczepić dziecku zamiłowanie do spędzaniu czasu nad kartką papieru czy tworzenia innych, małych dzieł sztuki?

Wolność i swoboda

Jeśli chodzi o wybór przyborów plastycznych, tak przydatnych w rozwijaniu zdolności manualnych, to jest on ogromny. Kolorowe kredki, flamastry, pisaki, plastelina czy kreda, trafiając w ręce maluchów pełnych wyobraźni i pasji tworzenia, są gwarantem powstawania małych dzieł sztuki. Pamiętajmy, by podczas takich zabaw pozwolić się dziecku pobrudzić, poczuć na języku smak kredy i szorować ręce ze śladów po kolorowych farbkach. Wszystko po to, by dziecko poczuło, że jedynym ograniczeniem podczas jego „twórczych” zabaw jest jego wyobraźnia.

Ręce się bawią

Naturalną czynnością rozwijającą dziecięce zdolności manualne jest po prostu zabawa. Nic tak nie trenuje umiejętności jak budowanie zamków z klocków, ubieranie lalek, turlanie piłki z siostrą, rozbieranie autek na części czy robienie korali z jarzębiny. Wszystkie te czynności, oprócz tego, że sprawiają wielką radość dziecku, to jeszcze doskonale ćwiczą jego koordynację, precyzję i cierpliwość.

Ręce pomagają

Pozostaje jeszcze zwykła codzienność, która daje mnóstwo możliwości ćwiczenia zdolności manualnych dziecka. Wystarczy, że nie będziemy wyręczać we wszystkim malucha i pozwolimy mu na samodzielne sznurowanie butów, zapinanie kurtki czy trafianie łyżką do buzi. Na pewno wymaga to naszej cierpliwości, ale efekt jest tego wart. Każda z tych czynności jest okazją, by wspierać rozwój manualny dziecka i ćwiczyć jego samodzielność.

Trochę czasu musi upłynąć, by nasza pociecha wiązała sznurówki w piękne kokardki i nie myliła guzików podczas zapinania koszuli na szkolne przedstawienie. Ale widok malucha, który ze wszystkich sił stara się dobrze wykonać zadanie, powinien motywować nas, rodziców do poszukiwania nowych sposobów na rozwijanie tych umiejętności i wspierania ich w drodze po samodzielność.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl