Jak rysowanie wpływa na rozwój dziecka?

0
Jak rysowanie wpływa na rozwój dziecka?

Rysowanie to jedna z czynności, która wielu dzieciom przychodzi naturalnie. Chęć rysowania można zaobserwować już od najmłodszego wieku dziecka, kiedy tylko zaczyna umieć posługiwać się ołówkiem, kredką czy długopisem. Warto wspierać te czynności u dzieci i zachęcać je do rysowania, ponieważ jest to jeden ze sposobów wspierania rozwoju najmłodszych. Okazuje się bowiem, że nawet „gryzmolenie” może być pożyteczne, ponieważ wpływa na wiele sfer – zarówno na umysłową oraz psychologiczną, jak i na emocjonalną i motoryczną. 

Na co wpływa rysowanie w rozwoju dziecka?

Najmłodsze dzieci zaczynają przygodę z rysowaniem od zwykłego poruszania na przykład ołówkiem po kartce. Na początku istotny jest sam ruch i kreślenie linii. Z czasem dziecko potrafi coraz lepiej panować nad przyborem do pisania i jest też bardziej świadome tego, co chce narysować i tego, co oznaczają narysowane rzeczy. Rysowanie angażuje mózg dziecka oraz uczy koordynacji wzrokowo-ruchowej i orientacji przestrzennej. Wpływa też pozytywnie na rozwój motoryki rąk i dłoni. Dziecko ćwiczy w trakcie rysowania umiejętność skupienia się na konkretnym zadaniu. Przy okazji angażuje wyobraźnię oraz rozwija się twórczo. Nieskrępowana możliwość ekspresji, jakiej dostarcza malowanie i rysowanie, jest bardzo ważna dla rozwoju emocjonalnego, ponieważ może być sposobem na odstresowanie się. Obserwując dziecko w trakcie rysowania, można wcześnie zaobserwować ewentualne problemy, zwłaszcza neurologiczne. Rysowanie może być więc jednym ze wskaźników rozwoju. Wartościowe dla dziecka, ale też dla jego relacji z rodzicami, może być wspólne rysowanie. Z czasem dziecko może także zacząć wyrażać swoje stany psychicznie i własną indywidualność właśnie za pomocą rysunków. To również może być niepozorną, ale istotną wskazówką dla rodziców. Wspieranie tej aktywności u dziecka może także rozbudzić u niego w przyszłości zainteresowanie rysunkiem i malarstwem. Ćwiczenie rysunku w dziecięcym wieku wiąże się też z rozwijaniem umiejętności potrzebnych w przypadku nauk ścisłych oraz pozytywnie wpływa na zdolność do logicznego myślenia. 

Jak wspierać dziecko w rysowaniu?

Jeśli dziecko nie przejawia od razu chęci do rysowania, nie powinno się go z pewnością zmuszać. Warto jednak zostawiać przybory do rysowania i malowania w jego pobliżu, tak, aby mogło samo po nie sięgnąć w dogodnej dla siebie chwili. Pamiętajmy, żeby mądrze wybierać kredki dla dziecka. Modele woskowe, w tym kredki bloczki, to doskonała propozycja na początek przygody małego artysty, przy okazji świetnie wpływająca na jego motorykę. Oprócz bloczków czy kamyków woskowych warto też zapoznać dziecko z kredkami leszczynowymi czy z woskiem do modelowania.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl