Bezpieczne zakupy

Krasnoludki jadą na ferie.  Wydłuża się czas realizacji zamówień do 7 dni!

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

0
Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Jest to dla nich zajęcie nudne i żmudne, a kolorowaniem mogą zająć się góra przez pięć minut. Jeśli Twoje dziecko zalicza się do tej drugiej grupy i martwisz się, że nie chce rysować, nie załamuj rąk. Nie wszystkie dzieci muszą to lubić, ale są sposoby, by je do rysowania zachęcić. Wystarczy trochę wyobraźni i cierpliwości.

Zwykłe rysowanie nie wciąga?

Dziecko nie chce rysować?  Może się zdarzyć, że potrzebuje ruchu, zaangażowania dużej motoryki ale może być też tak, że nie odkryło jeszcze w pełni rysowania. Najprostszym pomysłem jest usiąść i samemu zacząć rysować swój rysunek odnajdując w tym przyjemność. Jestem przekonany, że niewiele jest takich dzieci, które nie dadzą się zarazić aktywnością sprawiającą przyjemność mamie czy tacie a która jest dostępna i dla dziecka. Pamiętajmy, że dzieci naśladują nas "na wylot", to znaczy nie tylko czynności, które wykonujemy ale i nasze odczucia, emocje, czy zaangażowanie w to co robimy. Ważne jest też, by oprzeć się pokusie, która w naturalny sposób budzi się w nas dorosłych by wyręczać dziecko w rysowaniu, nawet mając dobrą chęć pokazania jak coś się powinno rysować. Pozwólmy dziecku samemu odkrywać rysowanie, bo celem jego nie koniecznie jest narysowanie w możliwie piękny sposób przedmiotów czy zdarzeń ale wyrażanie siebie, ekspresja, akt twórczy a tego już za nich nie zrobimy, bo to się doświadcza a wytwarza! Rysując dziecku, to co ono chce, by pojawiło się na kartce dajemy mu podświadomy komunikat : "to tak powinno wyglądać a ty tego nie umiesz", a taki przekaz nie zachęca do działania. Daj dziecku kartkę, kredkę i własny przykład a zainspirujesz je tym najbardziej do działania.    Otwórz się na nowe pomysły, podczas spaceru rysujcie patykiem po ubitym piasku i kredą po chodniku. Możecie też wykorzystać kredki z naszego sklepu internetowego i połączyć zabawę z walorem edukacyjnym - https://krasnoludek.pl/pl/c/Kredki/21.

Rysowanie na kartce to nuda?

A może pudła i kartony? - To już zupełnie inna bajka. Można z nich wyczarować całe miasta, parking dla samochodów, znaki drogowe albo domek dla lalek, który oczywiście należy pomalować. Z kolei podłoga obklejona wielkimi arkuszami szarego papieru stwarza nieograniczone możliwości do eksperymentowania, łączenia różnych technik i pobudzania wyobraźni. Tylko od wyobraźni naszego dziecka i tego, co lubi, zależy, co znajdzie się na jego malunkach. Towarzyszmy mu w tej zabawie, pomagając w odkrywaniu przyjemności z tworzenia.

Rysowanie - sposób na odkrywanie siebie i stanie się artystą. 

Z czasem rysowanie stanie się czynnością tak naturalną, jak wieczorna kąpiel i mycie zębów czy wyjście do przedszkola. Dziecko, widząc kartkę i kredki, nie będzie się zastanawiało, do czego one służą, ale po prostu będzie siadać i rysować. Rysowanie zacznie przynosić radość i satysfakcję, a nowy sposób wyrażania własnych uczuć i potrzeb stanie się okazją do codziennych rozmów. Powstałe rysunki mogą stać się częścią rodzinnej galerii i wyeksponowane zdobić ściany mieszkania, a dodatkowo być powodem do dumy naszej pociechy. Dzięki tym wszystkim zabiegom rysowanie i malowanie znów staną się fajne, a zwykła kartka papieru i kredki powrócą do łask.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl