Czym powinny bawić się dzieci z niepełnosprawnościami?

0
Czym powinny bawić się dzieci z niepełnosprawnościami?

Dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka istotne jest kształtowanie u niego koordynacji sensorycznej. Jeszcze ważniejsze staje się to w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami - pociechy potrzebują wówczas odpowiedniej stymulacji, aby pobudzać swoje zmysły do działania. Rozwijanie koordynacji sensorycznej można wspierać za pomocą zabawy. Wykorzystywane są do tego odpowiednie zabawki. To właśnie im poświęcamy niniejszy artykuł.

Jaki pożytek niosą zabawki sensoryczne dla dzieci z niepełnosprawnością?

Terminem zabawek sensorycznych określa się te z nich, które angażują konkretny zmysł dziecka lub kilka z nich jednocześnie. Wymuszają one zwykle wykonywanie określonej czynności i integrowanie bodźców, które powstają w wyniku ich używania. W przypadku takich zabawek ważne jest nie tylko, jak są skonstruowane, ale też materiał wykonania i samo zastosowanie. Zabawki sensoryczne są stosowane przez logopedów, pedagogów i terapeutów dziecięcych. Często bywa tak, że dzieci z niepełnosprawnościami w obszarze integracji sensorycznej mają więcej do zrobienia i wskazane jest, by również z takich zabawek korzystały - najlepiej w przestrzeni, którą lubią najbardziej - własnym pokoju czy ogrodzie.

Zabawki sensoryczne warte polecenia

Tego rodzaju zabawki powinny być dla dziecka łatwe w użyciu, ale też wzbudzać jego zainteresowanie kształtem, fakturą czy kolorami. Jednym z przykładów wykorzystania prostych, ale skutecznych rozwiązań jest zestaw małych, barwnych poduszek wypełnionych materiałami różniącymi się fakturą, a także wydawanym dźwiękiem. Zadaniem dziecka jest znalezienie (za pomocą dotyku i słuchu) poduszek, które zawierają takie samo wypełnienie. Koordynację sensoryczną można ćwiczyć także w inny sposób - przydadzą się do tego drewniane klocki o różnej wielkości, które pozytywnie wpływają na rozwój motoryki dziecka. Podobną propozycją jest układanka z drewnianych elementów o różnych kształtach i krawędziach. Czynnością, która może wspierać koordynację sensoryczną u dziecka z niepełnosprawnością jest także rysowanie. Wykorzystując naturalne kredki o niejednolitej fakturze, wspieramy proces stymulacji. Woskowe bloczki do kolorowania czy drewniane kredki dodatkowo zwiększają atrakcyjność rysowania

Nieoceniona wartość prostych rozwiązań

Nieocenioną wartością zabawek sensorycznych jest wykonanie ich z naturalnych materiałów - dzięki temu zapewniają lepszą stymulację zmysłów (niektóre z nich przecież aż pachną drewnem!). Niezależnie jednak od tego, jaką zabawkę sensoryczną wybierzemy, ważne jest, aby zachęcała dziecko do działań i stała się jego przyjacielem. Zabawa, kiedy dziecko bawi się dla przyjemności i nie zdaje sobie często nawet sprawy, że przy okazji rozwija sobie integrację zmysłową, czy koordynację wzrokowo- ruchową, jest idealnym rozwiązaniem. Dlatego ważne jest, by zarówno dziecko jak i opiekunowie nie traktowali tej zabawy w miarę możliwości jako ćwiczenie a jako zabawę. Nauka przez zabawę - czy nie na tym właśnie powinna polegać?

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl