Dlaczego dziecko powinno mieć kontakt z przyrodą?

0
Dlaczego dziecko powinno mieć kontakt z przyrodą?

O kojącym wpływie przyrody na człowieka nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Ludzie w kontakcie z naturą znajdują ukojenie, wyciszenie i prawdziwą ucztę dla wszystkich zmysłów. Przyroda jest bogactwem łatwo dostępnym, na wyciągnięcie ręki, a jednocześnie czymś, o co trzeba dbać i nieustannie pielęgnować. Każdy rodzic chce pokazać dziecku ten magiczny świat i nauczyć go z niego mądrze korzystać. Jak zachęcić malucha do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu? Co można tam robić? Jak nie zniechęcić się w przypadku niesprzyjającej aury?

Dotknąć, poczuć, doświadczyć

Najlepszą nauką jest doświadczanie. Dziecko, mające okazje obcować ze światem przyrody i namacalnie doświadczać jej naturalnych zapachów i smaków, odbiera jedną z najważniejszych lekcji w życiu. Codzienne eksplorowanie natury uczy maluchy uważnej obserwacji i szczególnego wyczulenia na zachodzące w przyrodzie zmiany. Dziecko staje się bardziej świadome swojego miejsca we wszechświecie i łatwiej jest mu zrozumieć prawa nim rządzące. Przyroda staje się naturalną przestrzenią do inicjowania przez maluchy zabaw i gier, w czasie których mali odkrywcy i naśladowcy mają okazję pobudzić w sobie entuzjazm, doświadczać i uczyć się na własnej skórze. To przeżywanie przyrody jest doskonałym fundamentem dla późniejszego procesu uczenia się i rozwoju osobowości dziecka. Czy pogoda może pokrzyżować nam plany? Czasem tak, lecz nie poddawajmy się tak łatwo. Pochmurny dzień czy lekka mżawka nie musi być przeszkodą w eksplorowaniu przyrody, o ile zaopatrzymy się w odpowiednie akcesoria. W sklepie internetowym Krasnoludek można zakupić praktyczne ubranka na deszcz, dzięki którym żaden dżdżysty dzień nam nie straszny! Deszczowa pogoda to przecież okazja do zobaczenia rzeczy, o które trudniej w słoneczny dzień, na przykład pełzających po asfalcie dżdżownic i ślimaków wychylających się ze swoich skorupek.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni

Tylko świadomość wspólnej odpowiedzialności za stan naszego świata pozwoli nam i następnym pokoleniom w pełni korzystać z jego dóbr. Dlatego uczenie dziecka od najmłodszych lat szacunku i pokory, wobec tego, co nas otacza, powinno przynieść wymierne efekty. Tylko widząc na własne oczy i doświadczając na własnej skórze delikatności, a zarazem siły świata przyrody, dziecko będzie w stanie w przyszłości poczuwać się do odpowiedzialności za siebie i swoje postępowanie, zarówno w pojedynkę, jak i grupie, tak, by o ten świat zadbać.

Kontakt z przyrodą powinien być nieodzownym elementem każdego dnia dziecka. Obcowanie z naturą sprzyja zadawaniu pytań, zastanawianiu się i podróżom w głąb siebie, w czasie których maluch ma okazję lepiej poznawać siebie i otaczającą rzeczywistość. Doświadczanie świata przyrody uczy empatii, pokory, życzliwości i uważności - cech coraz bardziej deficytowych w dzisiejszym świecie, więc tym bardziej cennych. Dlatego weźcie ze sobą wózek dla lalek albo ulubioną przytulankę i... w drogę!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl