Płaczące niemowlę najłatwiej uspokoić, tuląc i kołysząc go w swoich ramionach, w rytm wyśpiewywanych melodii. Dlatego też muzyka już od pierwszych dni małego człowieka odgrywa ważną rolę w jego rozwoju. Przyczynia się do budowania więzi emocjonalnej między maluchem a jego opiekunami. Melodyjny śpiew wpływa na to, że maluchy łatwiej się karmi i usypia, co pomaga im zdrowo się rozwijać, a kojące dźwięki wyciszają ich negatywne emocje. Natomiast w przypadku dzieci, które już same wyśpiewują ulubione melodie, muzyka wzbogaca dziecięcą mowę, uczy odwagi w wyrażaniu siebie i pozwala zapanować nad negatywnymi uczuciami.
Muzyka łagodzi obyczaje
Dużo jest prawdy w tym prostym porzekadle. Dzieci, które śpiewają, są pogodne, spokojniejsze i odważniejsze. Z większą łatwością przychodzi im utrzymanie harmonii i równowagi emocjonalnej. Podobnie jest w grupach dzieci, które chętnie razem śpiewają. Możemy tu zaobserwować większą zgodność charakterów, lepszą współpracę między dziećmi, mniej kłótni i bójek, a także pogodniejszy nastrój członków grupy, który udziela się otoczeniu. Z kolei śpiewanie dzieciom, np. kołysanek przed snem, niweluje ich napięcia i rozluźnia ciało, jest pomocne w pozbyciu się nieprzyjemnych emocji z całego dnia i pogłębia więź emocjonalną dziecka z rodzicem. Ponadto śpiewanie ma również właściwości praktyczne: kształtuje pamięć i wyobraźnię, wspomaga koncentrację i poszerza słownictwo.
W przedszkolu
Ziarenko to przedszkole, w którym muzyce i śpiewaniu przypisujemy szczególną wartość. Wspólne muzykowanie służy dzieciom i ich rozwojowi, dlatego śpiewanie i podgrywanie na prostych instrumentach towarzyszą przedszkolakom każdego dnia. Muzyka staje się tłem do wykonywanych czynności przedszkolnych. Śpiew - początkowo dorosłych, a później naśladujących maluchów - jest wpleciony w rytm odbywających się zajęć i jest czynnością naturalną, wypływającą prosto z małych serc. Dzięki temu dzieci są utwierdzane w naturalnym przekonaniu, że muzyka jest dla wszystkich i każdemu może dostarczyć wiele radości.
Przygoda ze śpiewaniem może rozpocząć się już w brzuchu mamy, gdy maluch, słysząc kojący i ukochany głos, wycisza się i uspokaja. Potem śpiewanie towarzyszy nam przez całe życie. Dziewczynki nucą kołysanki swoim szmacianym lalkom, chłopcy wyśpiewują hymn ukochanej drużyny piłkarskiej. Wzrastanie w kulturze śpiewu od najmłodszych lat kształtuje kulturę wyrażania myśli i porozumienia międzyludzkiego.