Dlaczego zabawa w ruchu na świeżym powietrzu jest potrzebna?

0
Dlaczego zabawa w ruchu na świeżym powietrzu jest potrzebna?

Aby dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób, oprócz zaspokajania jego podstawowych potrzeb musimy pamiętać, aby mogło się po prostu bawić. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym sprawa jest o tyle prosta, że nie są oni jeszcze uczniami, którzy nad książkami spędzają większą część dnia. W przedszkolu jest czas zarówno na naukę, jak i na zabawę, które umiejętnie ze sobą połączone przynoszą wspaniałe rezultaty. Dlatego tak ważnym miejscem do zabawy w ruchu jest przedszkolny ogródek, do którego mali przedszkolacy powinni zaglądać jak najczęściej. Wbrew pozorom ta niewielka powierzchnia do zabawy na świeżym powietrzu staje się bardzo ważnym miejscem nauki, zabawy i wychowania.

Świeże powietrze

Plac zabaw to miejsce, które dzieci w wieku przedszkolnym powinny odwiedzać bez względu na warunki panujące za oknem. Aktywna zabawa na świeżym powietrzu jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Dzieci korzystające z placów zabaw są odporniejsze i mają lepszą kondycję, a nawyk pozostawania na świeżym powietrzu zostanie już z nimi na zawsze. Zbieranie do drewnianych wózków pożółkłych liści jesienią, lepienie bałwana w zimie i spacery w deszczową pogodę w ubraniach przeciwdeszczowych na pewno na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Nauka przez zabawę w ruchu

Dzieci, przebywając na świeżym powietrzu, mają możliwość poczuć na własnej skórze, czym jest ziemia, piasek, a nawet błoto. Pobudzone zmysły maluchów pracują na pełnych obrotach i pozwalają dostrzec to, co niewidoczne dla przeciętnego odbiorcy. Dzieci uczą się obcować z przyrodą i kształtują w sobie mądre podejście do świata natury. Wymyślanie kolejnych pomysłów na wykorzystanie przestrzeni do zabawy w ruchu i nowych przedsięwzięć pobudza w dzieciach wyobraźnię i kreatywność, tak bardzo przydatną w późniejszym szkolnym życiu.

Budowanie relacji

Zabawa w ruchu na świeżym powietrzu jest innym rodzajem zabawy niż ta w domowych lub przedszkolnych ścianach. Tutaj dzieci bardziej się rozluźniają, puszczają wodze fantazji i pozwalają sobie na więcej. Sprzyja to integracji maluchów, które nabierają pewności siebie i otwierają się na innych. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat budują sojusze z innymi uczestnikami zabawy, wspólnie poszukują nowych pomysłów i rozwiązań, ćwicząc przy tym umiejętności społeczne.

Jak najczęstsze korzystanie z dobrodziejstw ruchu na świeżym powietrzu przynosi mnóstwo korzyści dla rozwoju i zdrowia naszych pociech. Taka forma zajęć zwłaszcza dla przedszkolaków zachęca do aktywnego spędzania czasu, promuje aktywny styl życia, a nawet może przyczynić się do odkrycia nowych hobby. A wszystko to w otoczeniu zmieniającej się ciągle na oczach dzieci przyrody i pośród kolegów i koleżanek, z którymi po prostu można fajnie spędzić czas.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl