Empatia i wrażliwość - czyli jak na dzieci wpływa zabawa z odgrywaniem ról

0
Empatia i wrażliwość - czyli jak na dzieci wpływa zabawa z odgrywaniem ról

Zabawa może przyjmować różne formy. Doskonale wiemy, że w jej trakcie dzieci uczą się wielu przydatnych zachowań. Jednak czy jest możliwa taka zabawa, która rozwijałaby u nich empatię i wrażliwość? Świetną okazją do lekcji czułości względem drugiego człowieka jest zabawa z odgrywaniem ról. Więcej na jej temat mówimy w poniższym tekście.

Odgrywania ról, czyli nauka przez naśladowanie

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…” – to powiedzenie przypomina nam, jak ważne jest kształtowanie zachowań i cech najmłodszych już na etapie wczesnego dzieciństwa. Jako rodzice staramy się wspierać rozwój motoryki, mowy i koordynacji sensorycznej u naszych pociech. Oprócz tego warto zadbać także o ich osobowość. Zależy nam przecież na tym, aby stały się w przyszłości empatycznymi i wrażliwymi osobami. Umożliwiając najmłodszym zabawę z odgrywaniem ról, dajemy im okazję do rozwijania ich inteligencji emocjonalnej. Mogą one wtedy wcielić się przez chwilę w kogoś innego i poznać różne punkty widzenia. Odgrywanie ról świetnie sprawdzi się, jeśli dzieci mogą grać w tę zabawę w parze lub w grupie. Jednak wcielanie się w różne osoby jest możliwe także wtedy, gdy dziecko bawi się w pojedynkę. Warto dodać, że tego rodzaju zabawy często są naśladowaniem rodziców podczas ich codziennych domowych zajęć - to sposób na coraz lepsze poznawanie świata dorosłych. Bawienie się w odgrywanie ról to również okazja do zaangażowania się nas: dorosłych, rodziców w grę. Zyskujemy wtedy okazję do interakcji z dzieckiem i do przekazania mu dobrych wzorców.

Jakie zabawki wybrać do zabaw z odgrywaniem ról?

Aby zabawa była udana i interesująca, potrzebne są odpowiednie rekwizyty. Jedną z propozycji może być dziecięcy porcelanowy serwis do herbaty. Jego estetyczne wykonanie z pewnością przykuje uwagę wielu dzieci. Jak go wykorzystać do zabawy z odgrywaniem ról? Pomysłów może być wiele. Jednym z nich jest urządzenie przez dziecko przyjęcia przy herbatce dla swoich misiów lub lalek. Do takiej zabawy mogą dołączyć także rodzice i zagrać wraz z ze swoją pociechą krótką scenkę. Innym rekwizytem, które posłuży do odgrywania ról jest wózek dla lalek. Dziewczynki i chłopcy lubiący bawić się w dom, będą mogli dzięki niemu wczuć się w rolę mamy i taty. Z kolei akcesoria, takie jak np. pościel do wózka, staną się dodatkowymi atrakcjami. Niezależnie od tego, którą z zabawek wybierzemy, dostarczymy naszym pociechom zajecie, które będzie rozwijało ich wyobraźnie i umiejętność empatii.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl