Jak uczyć dziecko podejmowania decyzji?

0
Jak uczyć dziecko podejmowania decyzji?

Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie faktu, że podejmowania decyzji możemy się nauczyć tylko... podejmując decyzje. Możliwość sprawdzenia kilku opcji i doświadczenie na własnej skórze ich konsekwencji jest najlepszą metodą nauki, zapadającą w pamięć na długo. To właśnie dzieciństwo jest okresem, w którym oprócz innych umiejętności dziecko ćwiczy właśnie tę, a my jako rodzice i wychowawcy możemy mu w tym pomagać lub po prostu nie przeszkadzać.

Popełnianie błędów - najlepszą nauką

Umiejętność podejmowania decyzji nie jest nam dana raz na zawsze. Ćwiczona w umiejętny sposób pozwoli na samodzielne i niezależne myślenie, niezbędne w dorosłym życiu. Pierwszym krokiem w drodze do zdobywania tej ważnej umiejętności jest pozwolenie dziecku, adekwatnie do jego wieku i możliwości, na podejmowanie własnych, drobnych decyzji. Okazanie dziecku zaufania i towarzyszenie mu, ale nie ocenianie, pozwoli maluchowi na lepsze poznanie samego siebie i własnych upodobań. Popełniony błąd czy wybór nie najlepszej opcji pozwoli dostrzec dziecku, że każda podjęta decyzja niesie ze sobą konkretne konsekwencje, nie zawsze miłe i przyjemne, ale zawsze prowadzące do poszukiwania nowych i lepszych rozwiązań.

Jak najwięcej wolności

Na samodzielne podejmowanie decyzji dzieci nie zawsze są gotowi ich rodzice. Czasem wyjście ze strefy komfortu, w której to rodzic ma decydujący głos, jest trudniejsze niż mogłoby się nam wydawać. Jednak dziecko, które doświadcza niezależności, dostaje sygnał, że jest traktowane poważnie, a poszukiwanie we własnym zakresie jak najlepszych rozwiązań jest dla niego okazją do zdobywania wiedzy na temat tego, co potrafi, w czym jest dobre, a czego jeszcze powinno się nauczyć. Takie podróżowanie w głąb siebie umacnia poczucie wartości i buduje pewność siebie u dziecka.

Przykład idzie z góry

Podstawowym sposobem uczenia się u dziecka jest naśladowanie. Dlatego maluch, obserwując zachowanie rodzica, który każdego dnia staje przed wyborem różnych opcji i decyduje się na tę jedną i konkretną, uczy się, jak trudną sztuką jest podejmowanie decyzji, która często zajmuje sporo czasu i wymaga przemyślenia sprawy. Rodzic, informując dziecko o swoich wyborach i pokazując ich konsekwencje, jest doskonałym przykładem do naśladowania i pierwszym nauczycielem tej trudnej sztuki, jakim jest podejmowanie decyzji.

Dając dziecku wybór, pokazujemy mu, że cenimy jego niezależność i liczymy się z jego zdaniem. Proste decyzje dotyczące tego, co maluch chce zjeść na śniadanie albo jaką bajkę chce usłyszeć na dobranoc to pierwsze kroki na drodze do zdobycia umiejętności podejmowania decyzji. Pozwólmy zdecydować dziecku o tym, w jaki sposób ułoży drewniane figurki w swoim pokoju, jaki rysunek wykona kredkami. Towarzyszenie mu w tej wędrówce, pomaganie, a nie utrudnianie, czasem nawet świadoma zgoda na błąd jest najlepszą z możliwych postaw rodzicielskich, która pozwoli dziecku osiągnąć samodzielność i dojrzałość.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl