Kroki milowe w rozwoju dziecka – jak je wspierać za pomocą zabawek?

0
Kroki milowe w rozwoju dziecka – jak je wspierać za pomocą zabawek?

W rozwoju dziecka możemy wskazać na kilka kroków (lub kamieni) milowych. Ich osiąganie oznacza wejście przez nasze pociechy na kolejne etapy rozwoju. Na podstawie wspomnianych kamieni milowych lekarze mogą ocenić, czy stan psychofizyczny dziecka jest dobry. W poniższym tekście omówimy poszczególne, kluczowe etapy w życiu dziecka i wskażemy, które zabawki będą wspierać ich osiąganie.


To mały krok dla dorosłego, ale wielki dla malucha, czyli milowe kroki w rozwoju dziecka

Pierwsze kroki milowe na jakie się wskazuje, w pojawiają się w okresie niemowlęcym. W tym czasie dziecko bardzo szybko się rozwija. Jest to jednak tak dynamiczny okres, że szczegółowe omówienie wszystkich kroków milowych zajęłoby nam wiele godzin. Podobnie jak czytelnikom analizowanie treści. Dla pewnego ułatwienia tematu skupmy się wyłącznie na etapach, które pojawiają się po pierwszym roku życia, a zaoszczędzony czas poświęćmy naszym pociechom.


W okolicach pierwszych urodzin dzieci chodzą trzymane za jedną rękę oraz łapią toczącą się piłkę. Pojawia się u nich także chwyt pęsetowy, dzięki któremu samodzielnie trzymają butelkę. Zabawki na tym etapie powinny uczyć ciągu przyczynowo-skutkowego. Odpowiednie będą więc te, które dziecko będzie mogło nacisnąć lub pociągnąć i w ten sposób wywoła reakcję przedmiotu (na przykład uruchomi dźwięk).
O kolejnym kroku milowym możemy mówić, kiedy dziecko osiąga osiemnasty miesiąc życia. Potrafi ono już wstać i samodzielnie chodzi sposobem „stopa za stopą”. Dzieci w tym czasie potrafią także dopasowywać kształt przedmiotu do odpowiednich otworów, a także stawiać dwa, trzy klocki jeden na drugim. Pojawiają się również pierwsze „rysunki”, ponieważ dzieci potrafią już utrzymać kredkę w zaciśniętej dłoni. To dobry moment, aby zaproponować dziecku drewniane klocki lub proste układanki. Mogą to być na przykład naturalne drewniane łuczki.


Gdy dziecko odkrywa świat


Następny ważny etap rozwoju zaczyna się około drugiego roku życia. Wówczas nasze pociechy zaczynają biegać, skakać, a także bawić się w proste udawane zabawy. Do tych ostatnich wystarczy szmaciana lalka z bawełny lub drewniane samochodziki.
Następny etap przypada na 36 miesiąc. Kiedy dziecko osiąga wiek trzech lat zaczyna jeździć na trójkołowym rowerku (jego zamiennikiem może być również wersja biegowa). W tym czasie dzieci potrafią bawić się także w proste zabawy z odgrywaniem ról.
Ostatnie dwa etapy, o których chcielibyśmy wspomnieć przypadają na czwarty i piąty rok życia. Czterolatki potrafią schodzić ze schodów krokiem naprzemiennym, a także bawią się w zabawy fantastyczne (np. w superbohatera). W piątym roku życia opowiadają już bardziej skomplikowane fabuły, rozwijają umiejętność rysunku i zaczynają bawić się z dala od rodziców. Dołączają także do zabaw w grupie dzieci.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl