No to hop! Pomysły na zabawy z gumą do skakania

0
No to hop! Pomysły na zabawy z gumą do skakania

Zabawy z gumą do skakania

Guma do skakania – kto z nas nie pamięta jej z czasów dzieciństwa? Towarzyszka wielu zabaw, uniwersalna (i do wyznaczania terytorium, i wiązania pojmanych na kradzieży ulubionej czekoladki „bandytów”) oraz ponadczasowa (bo bawią się nią dzieci i dzisiaj). Najwyższy czas, by poświęcić parę chwil na przypomnienie, jak ciekawe zabawy można tworzyć właśnie dzięki gumie.
Cechą klasycznych i ponadczasowych zabawek jest to, że można je wykorzystać na wiele różnych sposobów – tak też jest, jak już wspomnieliśmy, z gumą do skakania. Elastyczność pozwala na rozciąganie jej pomiędzy różnymi elementami i tworzenie kolejnych – coraz trudniejszych – układów. Najpopularniejszymi grami są:
 - „dni tygodnia”,
 - „dziesiątki”.
W pierwszej grze każdemu z dni tygodnia przypisana jest inna kombinacja skoków. Podczas ich wykonywania dziecko wypowiada (sylabizując) nazwy poszczególnych dni – od poniedziałku do niedzieli. Z kolei druga gra polega na tym, że każdej cyfrze (od 1 do 10) przypisany jest inny sposób skakania. Jedna z osób wypowiada cyfrę, a zadaniem skaczącego jest wykonanie odpowiedniej kombinacji skoków. Oczywiście każdą taką zabawę możemy modyfikować i urozmaicać, a także uzupełniać o dodatkowe elementy.
Guma do skakania to także świetny sposób do, aby pomóc dziecku w nauce kształtów. Jeśli w zabawie uczestniczy kilkoro dzieci, mogą one ustawić się taki sposób, żeby naciągnięta guma ułożyła się w kształt konkretnej figury. Zadaniem skaczącego jest „przejść po niej”, skacząc na jednej nodze.
Guma to także dobra metoda nauki współpracy. Posłużyć może do tego gra w gumowy zaprzęg. Grupę dzieci prosimy o wejście wewnątrz gumy. Wtedy wybieramy lidera i zadaniem grupy jest, by – próbując utrzymać w dłoniach ustalony kształt gumy – przemieścić się wspólnie w określony sposób. Dzieci mogą poruszać się w bok, do przodu lub do tyłu.
Jeśli jednak dziecko wychowuje się samo lub w okolicy nie ma kolegów i koleżanek, możemy pobawić się z nim w bardziej indywidualne gry. Taką zabawą jest „rób to, co ja”. W tej zabawie skaczą na zmianę dwie osoby. Każda z nich pokazuje dany sposób skakania, a zadaniem drugiej jest powtórzenie tych ruchów. W tym przypadku świetnym doświadczeniem będzie, jeśli z dzieckiem zagra rodzic.


Dlaczego warto wybrać gumę do skakania?


Zabawy z jej użyciem uczą dzieci współpracy, koordynacji ruchów, rozwijają motorykę, a także, dzięki wymuszeniu na dziecku aktywości fizycznej, dotleniają organizm. Skoro wiecie już, jak grać „w gumę”, zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu, w którym znajdziecie tę klasyczną zabawkę. No to hop!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl