Jak urządzić pokój dziecka zgodnie z pedagogiką waldorfską?

0
Jak urządzić pokój dziecka zgodnie z pedagogiką waldorfską?

Urządzając pokój dziecku, staramy się jako rodzice stworzyć miejsce bezpieczne, w którym nasza pociecha chętnie będzie spędzać czas na nauce i zabawie. Aranżując wnętrze, możemy postawić na subtelne kolory ścian lub zdecydować się na te bardziej intensywne. Możemy zostawić w nim sporo wolnej przestrzeni lub wykorzystać do końca każdy centymetr. Możemy również urządzić pokój dziecka zgodnie z pedagogiką waldorfską, która kładzie silny nacisk na rozwój samodzielnego myślenia i kreatywności u dziecka oraz na zdobywanie przez niego umiejętności praktycznych. Dlatego pokój urządzony zgodnie z tymi zasadami staje się przestrzenią do odkrywania i inspirowania każdego dnia.

Natura górą

Kierując się zasadami pedagogiki waldorfskiej podczas urządzania wnętrza, zdecydujmy się na delikatną kolorystykę pomieszczenia, która będzie wyciszać naszego malucha. Pokój powinien być umeblowany w sposób prosty, tak by zmysły dziecka nie były atakowane zbyt dużą ilością bodźców. Dekoracje, ale i zabawki znajdujące się w pokoju, powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Szyszki, kasztany, kamienie czy kawałki drewna będą doskonałymi zabawkami, a równocześnie dekoracjami dziecięcego pokoiku. Zaś szmaciane lale, szydełkowe zwierzątka czy drewniane pojazdy będą pobudzać dziecięcą wyobraźnię i kreatywność.

Pobudzanie zmysłów

Pokój urządzony zgodnie z zasadami pedagogiki waldorfskiej powinien wpływać na wszystkie zmysły małego człowieka, tak by od wczesnych lat maluch uczył się odbierać świat całym sobą. W pokoju powinno znaleźć się miejsce na instrumenty (np. harfa, dzwonki pentatoniczne), które swoimi łagodnymi dźwiękami zadbają o zmysł słuchu. Nie może również zabraknąć miejsca dla książek, które oglądane, recytowane i czytane stymulują mowę malucha. Dziecko, dotykając różnych faktur powierzchni, mebli czy zabawek rozwija narząd dotyku, a dzięki delikatnym i spokojnym barwom wystroju i wyposażenia pokoju stymuluje wzrok. Istotnym elementem wyposażenia pokoju urządzonego zgodnie z pedagogiką waldorfską są także donice z kwiatami i ziołami, które swoim zapachem rozwijają zmysł węchu dziecka, a maluch, opiekując się swoimi roślinkami, uczy się empatii i odpowiedzialności.

Decydując się na urządzenie pokoju dziecka w myśl zasad pedagogiki waldorfskiej, stawiamy na rozwój malucha już od jego najmłodszych lat. Dziecko, przebywając na co dzień w miejscu, które inspiruje i uczy, ma okazję samodzielnie odkrywać świat i poszerzać własne horyzonty.

Urządzając pokój dziecięcy, zajrzyjcie do naszego sklepu. Znajdziecie tam odpowiednie zabawki i mebelki, które doskonale nadają się jako elementy wyposażenia wnętrza w duchu waldorfskim – https://krasnoludek.pl/.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl