Zabawki imitujące domowe czynności – dlaczego warto je mieć?

0
Zabawki imitujące domowe czynności – dlaczego warto je mieć?

Domowe obowiązki są integralną częścią każdego dnia. Nie możemy funkcjonować w zabałaganionym pokoju, bez jedzenia i czystych ubrań. Dlatego sprzątanie, gotowanie, pranie oraz wiele innych czynności są wpisane w codzienne obowiązki dorosłych. Maluchy, obserwując krzątających się po domu rodziców, szybko dostrzegają, że zajęcia te są pożyteczne i ważne. Próbują naśladować mamę i tatę (czasem nieudolnie), a nawet wcielać się w ich rolę, gotując obiad dla lalek czy majsterkować drewnianym śrubokrętem. Aby pomóc dziecku w opanowaniu sztuki dbania o wspólne dobro, jakim jest nasz dom, sprawmy mu zabawki imitujące domowe czynności, które w naturalny sposób wprowadzą malucha w świat domowych obowiązków.

Nauka przez naśladowanie

Dzieci od pierwszych dni swojego życia są ciekawe świata, który je otacza. Chętnie podglądają i naśladują dorosłych. Chcą czuć się tak samo ważni jak mama i tata i mieć wpływ na otaczający je świat. Dlatego my jako dorośli powinniśmy w umiejętny sposób wykorzystać tą naturalną chęć dziecka do nabywania nowych umiejętności i stopniowo zapoznawać i wprowadzać malucha w domowe obowiązki. Oczywiście musimy pamiętać o podążaniu za naturalnym rozwojem dziecka i angażować malucha w różne czynności nie rutynowo, a spontanicznie, najlepiej w formie zabawy. Codzienne uczestnictwo w budowaniu rodzinnej wspólnoty wzmocni ich samodzielność i poczucie sprawczości.

Nauka przez zabawę

Angażując dzieci do pomocy w domu, musimy pamiętać, że przede wszystkim jest on przestrzenią do życia, pracy i komunikacji dla wszystkich członków rodziny. Narzucone z góry sztywne zasady szybko przytłoczą i zniechęcą malucha. I w tym momencie zabawki imitujące domowe czynności okazują się doskonałymi pomocami przy wdrażaniu dziecka w obowiązki domowe. Bo czyż nie najlepiej naśladować mamę i tatę, mając w ręku przedmioty, które w tym pomogą? Pranie lalczynych sukienek, przyrządzanie posiłku dla gromady głodnych pluszaków czy porządkowanie śrubek w zabawkowym warsztacie samochodowym - wszystko to wprowadza nasze pociechy w arkana dorosłości i sprawia, że dzieci chętnie angażują się w domowe czynności. Mając w ręku dziecięcy zestaw do sprzątani,a nasza pociecha chętnie pobawi się w dziecięce porządkowanie, nabierając dobrego nawyku już od najmłodszych lat. Jeśli chcemy, by nasze pociechy samodzielnie radziły sobie w dorosłym życiu, nie wyręczajmy, ale angażujmy do codziennych obowiązków już od najmłodszych lat. Zabawki imitujące domowe czynności są doskonałą pomocą podczas wdrażania maluchów w codzienne zadania i ułatwiają dziecku opanowanie prostych czynności, tak ważnych w późniejszym życiu. Znajdziecie je oczywiście w asortymencie naszego sklepu - https://krasnoludek.pl/.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl