Bezpieczne zakupy

Krasnoludki jadą na ferie.  Wydłuża się czas realizacji zamówień do 7 dni!

Jakie są zalety filcowania z dziećmi?

0
Jakie są zalety filcowania z dziećmi?

O filcu z pewnością słyszał każdy, ale w głównej mierze kojarzy nam się on z wątpliwej urody butami, które chroniły stopy przed nieprzyjemnym zimnem. Jeśli przyjrzeć się bliżej historii filcu, to okazuje się, że jest on pierwszym wyrobem włókienniczym, jaki kiedykolwiek wytworzyli ludzie. Filc powstaje w wyniku spilśniania – procesu wykorzystującego właściwości włókien z okrywy włosowej zwierząt do łączenia się w zbitą masę. Przy pomocy ciepłej wody, tłuszczu oraz siły ludzkich rąk ubijano wełnę lub sierść, aż do momentu powstania sztywnego, zwartego materiału. Później miejsce człowieka w tym procesie zajęły maszyny. Wyroby z filcu rozpowszechniły się na cały świat i dopiero w XIX wieku zaczęły odchodzić do lamusa. W dzisiejszych czasach znowu znalazło się miejsce dla filcowania, które pozwala się skupić, cudownie wycisza, uspokaja i porządkuje rozbiegane myśli. Co filcowanie daje naszym najmłodszym? Jakie korzyści przynosi filcowanie w wykonaniu dzieci?

Twórcze działanie

Przede wszystkim zajęcia z filcowania to twórcza zabawa z naturalnym surowcem, którą możemy zorganizować w każdych warunkach. Zajęcia z filcowania mogą być formą terapii pozwalającą uspokoić i wyciszyć myśli malucha. To prosta i przyjemna technika, która nie wymaga wyjątkowych zdolności, siły czy sprawności manualnych. W tworzonych figurkach każdą zmianę można cofnąć i udoskonalić swoje dzieło, stąd dziecka nie zniechęcają pomyłki, bo może je łatwo naprawić. Praca z wykorzystaniem metody filcowania, samodzielne tworzenie i nadawanie kształtów nowym formom, daje nieograniczone możliwości i wspomaga rozwój wyobraźni oraz zdolności manualne dziecka. W dobie wszechobecnego plastiku zajęcia z filcowania zwiększają wrażliwość dziecka i uczą go wykorzystania naturalnych surowców do prostej, a zarazem bardzo twórczej zabawy. Dzieci, pochylając się nad wspólnym projektem, np. podczas filcowania obrazków, uczą się współpracować w grupie, iść na kompromisy czy próbować przeforsować swoje zdanie.

Magia filcowania

Filcowanie to nauka wrażliwości, koncentracji i kreowania nowych światów wprost z dziecięcej wyobraźni. Maluch, tworząc filcowe figurki, może znaleźć się na łące w otoczeniu filcowych zajączków i biedronek, a zaraz potem przenieść się na zamek, by walczyć z ogromnym filcowym smokiem. Jedynym ograniczeniem pozostaje dziecięca wyobraźnia. Starsze pociechy filcowanie mogą wykorzystać w bardziej praktyczny sposób, tworząc obrazki do powieszenia na ścianie, breloczki do kluczy czy zakładki do książek, a nawet proste przytulanki dla dzieci - wyjątkowych, bo własnoręcznie wykonanych przyjaciół. W każdym z tych przypadków filcowanie jest dobrym wykorzystaniem czasu na rozwijanie kreatywności naszych pociech.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl