Czego uczy się dziecko podczas zabawy układanką?

0
Czego uczy się dziecko podczas zabawy układanką?

Zabawa układanką to doskonała forma edukacyjnej twórczości dziecka. To sposób na popołudniową nudę, spotkanie z przyjaciółmi czy rodzinny wieczór. Oprócz korzyści płynących z samej zabawy i wspólnego spędzania czasu, dodatkowo zyskujemy coś więcej: radość i rozwój naszych pociech. Bo nie ma lepszego sposobu na rozwój dziecięcych umiejętności niż przyjemna zabawa, która dosyć, że dostarcza radości, to jeszcze uczy. Aby proces ten przebiegał sprawnie i bezstresowo, musimy pamiętać o tym, by układankę dobrać do wieku i możliwości dziecka, tak by nie stała się przyczyną niepowodzeń i frustracji malucha. Bo jeśli układanka ma rozwijać, to powinna bawić i dostarczać dziecku satysfakcji.

Nauka przez najlepszą zabawę

Układanki to doskonały sposób na rozwój dziecięcych umiejętności. Aby z porozrzucanych elementów powstała spójna całość, dziecko musi zaangażować swój umysł i zastanowić się, co z czym połączyć, by przyniosło oczekiwany rezultat. Żmudne poszukiwanie brakujących części rozwija zdolności umysłowe i manualne dziecka. Małe paluszki uczą się chwytać i koordynować zgrabne ruchy, podczas gdy głowa próbuje zapamiętywać, rozpoznawać kształty i układać je w logiczną całość. Układanie to także doskonały trening koncentracji i uważności, bo tylko angażując całą swoją uwagę, dziecko ma możliwość osiągnąć swój układankowy sukces. Czas spędzony nad układanką jest także lekcją cierpliwości, wytrwałości i pokory, dzięki której mały człowiek uczy się, że taka postawa przybliża do osiągnięcia upragnionego celu.

Wiara czyni cuda

Nic tak nie cieszy jak końcowy efekt samodzielnej pracy. Tak samo jest w przypadku układanek, które powstając etapami, od pierwszego elementu na ostatnim kończąc, pokazują maluchowi, że systematyczna praca, zaangażowanie i cierpliwość popłaca. Tworząc coś z niczego, dziecko nabiera pewności siebie i wiary we własne umiejętności. Każdy błąd w układankowym labiryncie uczy nie poddawania się, ale poszukiwania innego, skuteczniejszego rozwiązania. Każda z tych umiejętności, ćwiczona od najmłodszych lat, ułatwia funkcjonowanie młodego człowieka wśród innych ludzi i otaczającej rzeczywistości.

Mądry wybór zabawek dla naszego dziecka wspiera i rozwija umiejętności naszej pociechy i przyczynia się do jej przyszłych sukcesów. Obserwowanie zaangażowania dziecka, jego radość ze swoich małych układankowych dzieł, to także szczęście rodzica. Wspólne układanie to bliskość, czas i uwaga poświęcona najmłodszym, które na pewno zaprocentują w przyszłości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl