Na co zwrócić uwagę, wybierając pomoce do integracji sensorycznej?

0
Na co zwrócić uwagę, wybierając pomoce do integracji sensorycznej?

Niektóre dzieci wykazują różne trudności w codziennym funkcjonowaniu, sprowadzające się do przesadnej wrażliwości na niektóre ubrania, nadmiernej ruchliwości, kłopotów z myciem włosów czy polubieniem niektórych smaków. Takie sygnały, płynące z zachowania malucha, mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej odpowiedzialnej za prawidłowy odbiór i interpretacje bodźców zmysłowych, a co za tym idzie - reakcję adekwatną do danej sytuacji. Aby zminimalizować większość zaburzeń i wspomóc prawidłowy rozwój dziecka, należy możliwie jak najszybciej rozpocząć terapię przy wykorzystaniu pomocy i zabawek oddziałujących na zmysły naszych dzieci. Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretne pomoce wspomagające integracje sensoryczną?

Różnorodność

Odpowiednio dobrane zabawki mogą znacząco wspomóc prawidłowy rozwój dziecka. Jeśli chodzi o zabawki sensoryczne, ich zadaniem w głównej mierze jest angażowanie i stymulowanie w czasie zabawy poszczególnych zmysłów malucha: wzroku, słuchu, dotyku czy węchu. Dlatego tak ważne jest, z jakiego materiału wykonane są pomoce. Warto postawić na produkty wykonane z naturalnych surowców, np. z drewna, gdzie już sama ciekawa faktura i przyjemny zapach zachęcają dziecko do zabawy. Dajmy dziecku okazję do poznania różnych struktur, gęstości i rozmiarów, materiałów innych od wszechobecnego plastiku, tak by maluch mógł poznawać otaczający go świat i jego różnorodność. Już sam wygląd pomocy sprawi, że dziecko chętnie sięgnie po daną rzecz i będzie chciało się nią bawić, niejako przy okazji wpływając na swój prawidłowy rozwój.

Siła detali

Pomoce przydatne w integracji sensorycznej powinny wyróżniać proste, kontrastowe kolory, tak by ćwiczyć spostrzegawczość malucha. Ważne jest również oddziaływanie na słuch dziecka, więc przydadzą się wszelkie zabawki wydające z siebie pomrukiwania, szelesty, chroboty i brzdęki, a z kolei zabawki szorstkie, miękkie, śliskie, gładkie, matowe i chropowate doskonale pobudzą zmysł dotyku. Pomoce sensoryczne powinny również angażować dziecko do wykonywania określonych czynności. I tak popychanie, dmuchanie, łączenie czy rozrzucanie przyczyniają się do wykształcania sprawności manualnej i ruchowej dziecka.

Stosowanie odpowiednich pomocy i zabawek wspiera proces integrowania poszczególnych zmysłów, stymuluje rozwój emocjonalny i fizyczny dziecka oraz wpływa pozytywnie na rozwój jego procesów poznawczych. Może być również świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, a przy okazji pozytywnie wpływać na rozwój malucha.

Ręcznie wykonane zabawki sensoryczne można znaleźć w naszym sklepie internetowym, zapraszamy: https://krasnoludek.pl/pl/c/Zabawa-sensoryczna/57.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl