Puzzle zna każde dziecko. To zabawa tak wciągająca, że potrafi zająć całe popołudnia malucha, a nawet zaabsorbować całą rodzinę. Rodzajów układanek jest mnóstwo i tylko od upodobań dziecka zależy, na jakie konkretnie się zdecydujemy, by zarazić je manią układania. Już 18-miesięczny maluch jest w stanie umiejętnie łączyć elementy puzzli, które powinny być stosunkowo proste i tak skonstruowane, by łatwo utrzymały się w dłoni dziecka. Wraz z rozwojem dziecka coraz to bardziej skomplikowane wersje układanek angażują jego uwagę, wzmacniając wiarę we własne możliwości i ucząc otaczającego świata ciekawych przedmiotów, przyrodniczych zjawisk czy zwierząt.
Warto bawić się w układanie
Układanie puzzli to doskonała forma spędzania wolnego czasu, która oprócz tego, że bawi, to również rozwija. Dopasowując do siebie odpowiednie elementy, dziecko rozwija umiejętność analizy i syntezy wzrokowej, czyli rozkładania całej układanki na poszczególne części i ich ponownego składania w całość. Układanki ćwiczą sprawność dziecięcych rączek, które przy odrobinie sprytu tworzą coś z niczego. Końcowy efekt uświadamia dziecku, że dzięki jego zaangażowaniu i samozaparciu z rozsypanych elementów, które osobno niczego nie przedstawiają, nagle powstaje spójny obraz, a dzieło doprowadzone do końca jest warte włożonej w nie pracy.
Ćwiczymy pamięć i spostrzegawczość
Czasem rzeczy proste, niewymagające dużych nakładów finansowych, przynoszą efekty, których nigdy byśmy się nie spodziewali. I tak właśnie jest z puzzlami, które w swej prostocie angażują dziecięcy mózg do wzmożonej aktywności i przyczyniają się do jego rozwoju. Ponadto układanki ćwiczą pamięć malucha, który zapamiętując poszczególne elementy jeszcze przed ich połączeniem w całość, ma ułatwione zadanie. Dziecko, skupiając się nad tworzeniem obrazu, trenuje również spostrzegawczość, logiczne myślenie, koncentrację i cierpliwość, a widząc efekt końcowy, wzmacnia wiarę we własne możliwości.
Również w asortymencie krasnoludkowego sklepu, znajdują się układanki, dzięki którym nasze pociechy mogą ćwiczyć pamięć i refleks. Wykonane z drewnianych elementów, o bardzo zróżnicowanych wymiarach i kształtach, dają dziecku możliwość łączenia poszczególnych części w przeróżne konfiguracje, ale przy jednoczesnym, jak najdokładniejszym dopasowaniu. Krasnoludkowe układanki na pewno przegonią nudę każdego popołudnia, a zainwestowany w nie czas malucha przyniesie imponujące efekty.